Przesądy związane ze Ślubem i Weselem

Obrączki
Z obrączkami, czyli symbolem dozgonnej miłości i wierności, też jest związanych kilka przesądów. Według nich nie powinno się między innymi zakładać obrączek przed ślubem, a przyszła Panna Młoda nie może ich odbierać od jubilera, ani tym bardziej za nie płacić. Jeśli nieszczęśliwie złoży się tak, iż obrączki upadną podczas ceremonii zaślubin, niech je podniesie ksiądz, ministrant lub świadek. W żadnym wypadku nie mogą to być narzeczeni. Mówi się też, że obrączki nie powinna przymierzać żadna inna osoba, gdyż może to wróżyć zdradę w małżeństwie.

Suknia ślubna
Z ubiorem Panny Młodej wiąże się kolejna seria przesądów. Pierwszy z nich i chyba najbardziej znany to ten, według którego przed ślubem Pan Młody nie może widzieć przyszłej żony w sukni ślubnej. Szczęście zapewnić ma zestaw dodatków, który każda Panna Młoda musi mieć obowiązkowo ze sobą. Musi to być:
- coś białego jako symbol czystości;
- coś niebieskiego gwarantującego wierność męża;
- coś nowego, czyli znak bogactwa w przyszłym związku;
- coś starego jako symbol wsparcia ze rodziny i przyjaciół;
- coś pożyczonego zapewniającego sympatię ze strony nowej rodziny;
- coś słodkiego, aby wspólne lata były słodkie i dostatnie;
Absolutnie niewskazanym kolorem jest różowy. Ta barwa może przynieść Młodej Parze nieszczęście.

Świadkowie
Przesądy nie omijają świadków. Szczęście przyszłemu związkowi zapewnią tylko świadkowie stanu wolnego. Świadkowa nie powinna również być w ciąży. Za świadków nie można brać pary będącej ze sobą w związku, gdyż przyniesie im to pecha i nigdy nie staną razem na ślubnym kobiercu.

Data ślubu
Wasze szczęście zależy od daty! Wystarczy wybrać miesiąc, którego nazwa zawiera literę „r”, czyli przykładowo czerwiec, sierpień, wrzesień, październik... Nie należy za to organizować ślubu i wesela w maju, listopadzie, a także Adwencie czy Wielkim Poście. Dobry moment na wstąpienie w związek małżeński to Boże Narodzenie, Wielkanoc czy karnawał. Dużo zależy także od samego dnia ślubu. Najszczęśliwsze pary to te, które pobierają się w sobotę, pecha przynosi poniedziałek i piątek.


W kościele
Aby zapewnić powodzenie w małżeństwie Panna Młoda powinna przekroczyć próg kościoła prawą nogą, a do ołtarza iść z promiennym uśmiechem. Okazuje się, że pomyłki w trakcie składania przysięgi małżeńskiej są dozwolone i wróżą szczęście. Aby Panna Młoda zapewniła sobie przewagę w małżeństwie, powinna nakryć buta Pana Młodego rąbkiem sukni ślubnej, kiedy oboje siedzą. Jeśli podczas ceremonii świece palą się równo, związek będzie zgodny i trwały. Kłótnie wróży się, gdy świece gasną lub palą się nierówno. Wierność małżonka zapewnia pocałunek po zawarciu sakramentu małżeństwa, a dostatek – obsypanie Młodej Pary dużą ilością monet po wyjściu z kościoła. Który z małżonków zdoła ich uzbierać więcej, ten będzie rządził finansami.

Pierwszy taniec
Para Młoda powinna starannie przećwiczyć pierwszy taniec przed publicznym występem na weselu. Przesąd mówi, że jeśli pierwsza piosenka nie będzie ładnie zatańczona, a nowożeńcom będą się mylić kroki, to w życiu będą szli zmierzać w różne strony.

Podczas wesela
Tradycyjnie nowożeńcy powinni być przywitani przez rodziców chlebem i solą. Do wypicia przygotowane są 2 kieliszki – jeden z wodą, a drugi z wódką. Ta osoba, która wybierze alkohol, będzie rządzić w związku. Aby zapewnić swojej małżonce lekkie życie, Pan Młody powinien ją przenieść przez próg domu weselnego. Podczas pierwszego toastu wznoszonego za zdrowie Młodej Pary, nowożeńcy powinni rzucić opróżnione kieliszki za siebie. Ich rozbicie gwarantuje długie i szczęśliwe małżeństwo. Jeśli Młodzi mają posprzątać szkło, niech Panna Młoda odda miotełkę Panu Młodemu. Wówczas to ona będzie głową rodziny.